چالاک سافت
منو موبایل

چالاک سافت

سال مالی چیست؟ منظور ما از پایان سال مالی چیست؟

یکی از مهمترین تعاریفی که باید در زمینه مدیریت کلی یا مدیریت مالی یک شرکت بدانید، سال مالی می باشد. اما سال مالی چیست و منظور ما از پایان سال مالی چیست؟ این تعاریف می تواند در دیدگاه مدیریتی، بودجه بندی، دریافت گزارش و غیره تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

سال مالی را می توان یکی از مهمترین تعاریفی دانست که در زمینه مدیریت شرکت دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و باید بدانید که سال مالی می تواند در دریافت گزارش های مربوط به فعالیت مالی سازمان یا شرکت بوده و دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

 

در واقع زمان بندی سال مالی می تواند به شما کمک کند تا بتوانید میزان سود مالی یا ضرر مالی را محاسبه کنید. دوره زمان مشخص یک ساله مالی را سال مالی می گویند. ما در این مقاله با شما همراه خواهیم بود تا بیشتر در خصوص این موضوع با شما صحبت کنیم و همچنین اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا بدانید که پایان سال مالی چه خواهد بود و اصولا چرا از این ابزار مالی استفاده می شود. با چالاک سافت در ادامه همراه باشید.

نرم افزار مالیاتی مودیان چالاک

با تعریف سال مالی بیشتر آشنا شوید

سال مالی الزاما شروع و پایان یک سال نیست ولی اصولا شرکت ها، سال مالی خود را از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند قرار می دهند. باید بدانید که این بازه می تواند به صورت اختیاری انتخاب شود و تمامی فعالیت های مالی یک شرکت یا سازمان مورد بررسی قرار می گیرد. تمامی داده ها توسط حسابدار خدماتی یک شرکت یا شرکت های فعال در این حوزه مورد بررسی قرار می گیرند و در انتها، گزارش مالی یک سال ارائه می شود.

 

 

سال مالی
سال مالی

زمان بندی سال مالی چطور تعیین می شود؟

سیاست های هر شرکت تعیین کننده شروع و پایان برای یک سال مالی به شمار می رود. در واقع باید بدانید که قانون دقیقی برای زمان بندی وجود نداشته و همانطور که گفته شد، برای یک سال مالی می توانیم بازه فروردین تا اسفند را برای یک سال قرار دهیم.

باید در نظر داشته باشیم که برخی دیگر از شرکت ها، بازه زمانی تیر الی شهریور ماه را به عنوان سال مالی در نظر می گیرند و این مسئله بر اساس ترافیک کاری یک شرکت، نوع عملکرد و برخی دیگر از پارامترها مورد بررسی قرار می گیرد.

نرم افزار مالیاتی مودیان چالاک

شرکت های بین المللی و یا کمپانی هایی که با شرکای خارجی در حال مبادله مالی می باشند، سال مالی خود را از ابتدای سال میلادی در نظر می گیرند و از این روش برای دریافت تحلیل های مالی استفاده می کنند که البته این کار برای هماهنگی با سایر شرکت ها می تواند گزینه ای کاملا مناسب به شمار رود. البته نباید از یاد برد که سال مالی برای هر شرکت می تواند پس از طی کمترین ترافیک کاری انتخاب شود.

مقاله مرتبط: همه آن چیزی که باید در مورد انواع معافیت های مالیاتی بدانید

 

سال مالی چه اهدافی را دنبال می کند؟

ما با داشتن یک سال مالی می توانیم فعالیت های مالی یک شرکت را بررسی کنیم و این مسئله دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. در واقع ما می توانیم با استفاده از گزارش های پایان دوره ای و میان دوره ای، به سادگی تسویه های مالی را صادر کنیم و همچنین تنظیم اسناد مالی با استفاده از یک دوره مالی سالیانه می تواند بسیار ساده تر به شمار رود.

نرم افزار مالیاتی مودیان چالاک

از دیگر اهداف ما با استفاده از این شیوه را می توانیم صفر شدن حساب ها به شمار بیاوریم. به این معنا که ما می توانیم از ورشکستگی و سیاست های مالی اشتباه جلوگیری کنیم و ارزیابی صحیحی از وضعیت فعلی یک شرکت با استفاده از این شیوه داشته باشیم.

 

ابتدای سال مالی
ابتدای سال مالی

چگونگی صفر کردن حساب شرکت در ابتدای سال مالی

برای این که بتوانیم حساب شرکت را در پایان سال مالی صفر کنیم، باید مراحل زیر را به خاطر داشته باشیم :

  • باید در نظر داشته باشیم که هیچ چیز نباید از قلم بیفتد و در واقع حساب های مالی یک شرکت یا سازمان باید به صورت کاملا دقیق مورد بررسی قرار گیرد. اسناد ما باید از انبار، هزینه ها، دستمزد ها، ترازنامه مالیاتی و سایر فعالیت های مالی تشکیل شده باشد و مورد بررسی تیم تهیه گزارش مالی قرار گیرد تا با پردازش اطلاعات وارده، گزارش ها تهیه شود.
  • نباید از یاد ببریم که به غیر از دارایی های مالی، دارایی هایی که به صورت کالا (قابل فروش و یا ابزار کار اضافه شده به یک سازمان) باید مورد بررسی قرار گیرند تا گزارش ما بتواند جنبه کاملی به خود بگیرند. کالای موجود در انبار یا ابزار مورد استفاده دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و می تواند در ترازنامه ها و گزارش ها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
  • در جهت این امر باید به روز رسانی هایی که در خصوص هزینه ها و قیمت ها وجود دارد را در نظر داشته باشید. برای مثال هزینه هایی که در خصوص مالیات املاک یا هزینه های اجاره یک مکان پرداخت می کنید را باید در نظر داشته باشید تا بر این اساس بتوانید گزارش مالی را به صورت کاملی تهیه کنید.

با توجه به مراحل بالا شما می توانید یک سال مالی را تهیه کنید و این امر می تواند برای شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. در صورتی که قصد دارید گزارش مالی خود را تهیه کنید، بررسی این مراحل دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید با دقت بسیار بالایی نسبت به تهیه آن اقدام شود.

 

انتهای سال مالی
انتهای سال مالی

با مفهوم گزارش میان دوره ای بیشتر آشنا شوید

یکی از مفاهیمی که باید به آن دقت بسیار زیادی داشته باشید، گزارش های میان دوره ای می باشد. در واقع دوره مالی یک شرکت می تواند علاوه بر دوره مالی سالیانه، به چهار میان دوره سه ماهه نیز تقسیم بندی شود که البته این موضوع برای شرکت هایی که به صورت سهامی عام ثبت شده اند دارای تاثیر بسیار زیادی می باشد.

نرم افزار مالیاتی مودیان چالاک

گزارشات تهیه شده به صورت میان دوره ای بیشتر جنبه برآوردی دارد و از این روی باید بدانید که نیازی به صفر کردن حساب های مالی در پایان یک دوره مالی وجود ندارد. تحلیلگران و کسانی که در خصوص مدیریت یک سازمان یا شرکت در حال فعالیت می باشند، می توانند با استفاده از این شیوه عملکرد شرکت را متوجه شوند و از این روی باید با دقت بسیار زیادی پیاده سازی شوند.

سال مالی در یک شرکت بورسی به چه صورت انتخاب می شود؟

دوره مالی یک ساله برای یک شرکت بورسی که در بورس تهران عرضه می شود دارای تفاوت هایی می باشد. به این صورت که سال مالی از ابتدای فروردین تا انتهای اسفند (بازه زمانی یک فروردین الی بیست و نهم اسفند) انتخاب می شود. البته برخی از شرکت ها بازه زمانی ابتدای مهرماه الی انتهای شهریور ماه را انتخاب می کنند. همچنین برخی از شرکت ها نیز بازه زمانی یک دی ماه الی انتهای آذرماه را نیز انتخاب می کنند که این مسئله بر اساس سیاست های یک شرکت انجام می شود.

چطور می توانیم سال مالی را تغییر دهیم؟ باید در نظر داشته باشیم که هر شرکت می تواند با برگزاری یک مجمع فوق العاده نسبت به انتخاب یک بازه زمانی جدید اقدام کند که این کار برای شرکت هایی که قصد ورود به بازار بورس را دارند می تواند بسیار مناسب واقع شود.

همه چیز درباره سال مالی
همه چیز درباره سال مالی

 

سال مالی در کشورهای مختلف چطور انتخاب می شود؟

در نظر داشته باشید که سال های مالی در کشورهای مختلف می تواند به صورت های متفاوتی انتخاب شود. برای مثال سال نوی چینی میتواند انتخاب خوبی برای شرکتی باشد که بیشتر فعالیت های خود را به صورت مالی در کشور چین انجام می دهد. سال میلادی برای شرکت های فعال در بازارهای اروپایی انتخاب بسیار مناسبی به شمار می رود و شما در نهایت می توانید با استفاده از این شیوه به بهترین نحو انتخاب سال مالی را داشته باشید.

چطور سال مالی را انتخاب کنیم؟

در ابتدا باید نوع فعالیت شرکت خود را مد نظر قرار دهید و همچنین کشورهایی که شرکت شما در آن ها فعال خواهند بود از دیگر مواردی می باشد که دارای اهمیت بسیار زیادی در انتخاب سال مالی است. برای مثال شرکتی که در حوزه خدمات در حال فعالیت است و این خدمات در ماه های میانی سال کمترین میزان درخواست را دارند، می تواند بازه مالی سالیانه خود را از ابتدای مهرماه انتخاب کند و این کار می تواند برای شما اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

نرم افزار مالیاتی مودیان چالاک

باید در نظر داشته باشید که در یک حساب مالی، سود و زیان مشخص می شود و زیان یا سود به بازه مالی سالیانه بعدی انتقال پیدا نمی کند. همچنین باید در نظر داشته باشید که سیاست شرکت شما چیست؟ آیا می خواهید از گزارش مالی دقیق خود که به صورت سالیانه انتخاب می شود برای اظهارنامه مالیاتی خود استفاده کنید؟ در این صورت بازه زمانی تیرماه الی شهریور ماه می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد تا بتوانید انتخاب خوبی برای شما باشد.

 

حساب مالی سالیانه و مالیات
حساب مالی سالیانه و مالیات

با حساب های دائم بیشتر آشنا شوید

حساب های دائم شما از یک بازه مالی یک ساله به بازه مالی یک ساله آینده منتقل می شوند و هیچگاه بسته نمی شوند. در این صورت به این دسته از حساب ها، حساب های دائم یا ترازنامه ای گفته می شود که دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید با دقت بسیار زیادی مورد بررسی قرار گیرند. این حساب ها برای بررسی فعالیت های کلی یک شرکت، تعیین اهداف بلند مدت و سایر برنامه ریزی ها مورد بررسی قرار می گیرند و دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند. با وجود این حساب های دائم امکان بررسی های دقیق تر فراهم می شود و ما می توانیم فعالیت های مالی یک شرکت را به صورت کلی مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: اظهارنامه مالیاتی چیست و چطور تنظیم می شود؟

 

برای بستن حساب ها چه روشی مناسب تر است؟

شرکت های بزرگ برای این که نسبت به بستن حساب های خود در بازه زمانی یک ساله اقدام کنند، از شیوه های مختلفی استفاده می کنند که از جمله مهمترین آنها می توان به استفاده از نرم افزارهای حسابداری اشاره نمود. همچنین برخی از شرکت ها برای این که حساب های سالانه خود را ببندند از حسابداران و حسابرسان کمک می گیرند که این شیوه برای کاهش میزان ضریب خطا بسیار کاربردی بوده و می تواند مورد استفاده باشد. در صورتی که می خواهید نسبت به بستن حساب ها اقدام کنید، استفاده از روش های بیان شده می تواند گزینه ای کاملا مناسب برای شما باشد.

نرم افزار مالیاتی مودیان چالاک

علی الخصوص در صورتی که شرکت شما در حال فعالیت بدون حسابدار یا حسابرس خاصی می باشد استفاده از نرم افزار حسابداری می تواند گزینه ای کاملا مناسب برای شما به شمار رود. کدام نرم افزار حسابداری می تواند مناسب برای شرکت شما باشد؟ در جواب به این سوال باید گفت که ساخت یک نرم افزار بهترین گزینه است.

قیمت مناسب در کنار پشتیبانی از تمامی نیازهای شرکت شما از جمله مهم ترین ویژگی ها و وجوه تمایزی است که این کار برای شرکت شما تامین می کند. همچنین پکیج های نرم افزاری که توسط شرکتی ایرانی تولید شده باشد و مناسب نیاز شرکت های داخلی باشد می تواند از دیگر مزایای استفاده از نرم افزارهای حسابداری به شمار رود که در دسترس شماست و می توانید از آن ها نیز استفاده داشته باشید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید با کارشناسان این حوزه در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

 

نتیجه گیری

سال مالی را می توان یکی از مهم ترین ابزارهای در دسترس مدیران دانست که به شما کمک می کند تا بتوانید در کوتاه ترین زمان به گزارش های یک شرکت دسترسی داشته باشید. میزان سود و میزان زیان یک شرکت را محاسبه کرده و از این روی برای تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها استفاده داشته باشید که در این صورت استفاده از سال مالی به تمامی شرکت ها توصیه می شود. منظور ما از پایان سال مالی چیست؟ باید در نظر داشته باشید که این بازه زمانی یک ساله برای بسیاری از شرکت ها الزامی بوده و باید حتما پیاده سازی شود.

ما در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص یک بازه زمانی یک ساله برای شرکت ها بیان کردیم و همچنین اطلاعاتی را در خصوص نحوه بستن حساب ها با شما در میان گذاشتیم که قطعا می تواند برای شما مناسب واقع شود.

در صورتی که قصد دارید یک نرم افزار حرفه ای متمایز برای کسب و کار و مناسب نیاز خود داشته باشید و یا می خواهید از بهترین نرم افزارهای تولید شده در این خصوص استفاده داشته باشید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را در این خصوص بپرسید. این خدمات در کوتاه ترین زمان، با پشتیبانی مناسب و قیمتی مقرون به صرفه در دسترس شما می باشد.

مطالب مرتبط
حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

هر اداره یا شرکت یک مسئول به نام حسابدار دارد که تمام صورت های مالی و اقتصادی را ثبت می‌کند. […]

7 دقیقه مطالعه مشاهده
ابلاغیه های مودیان

ابلاغیه های مودیان

در نرم افزار حسابداری مودیان امکان ثبت ابلاغیه های مودیان وجود دارد. مانند تصویر زیر می توایند ابلاغیه های مودیان […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
مودیان مالیاتی

مودیان مالیاتی

مالیات همواره به عنوان یکی از مهم ترین روش های درآمدی دولت به شمار می رود و شاید برای شما […]

8 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *