چالاک سافت
منو موبایل

چالاک سافت

همه آن چیزی که باید در مورد انواع معافیت های مالیاتی بدانید

مالیات را می توان به عنوان یکی از روش های مهم درآمدی دولت دانست که امروزه و در دنیای مدرن نیز از شرکت ها و اشخاص دریافت می شود. این ابزار در واقع برای بستر سازی و گسترش علم، فرهنگ و همچنین گسترش صنایع و روش های درآمدزایی دانست که در نهایت این امکان را در جامعه فراهم می سازد که شرکت ها و افراد بیشتری مشغول به کار شوند و برای شرکت های قدیمی نیز بسترهای جدیدی نیز وجود داشته باشد.

اما یکی از مهم ترین روش های تشویقی دولت در کشورمان، معافیت های مالیاتی می باشد. در این مقاله ما در چالاک سافت قصد داریم در مورد معافیت های مالیاتی اشخاص حقیقی و معافیت های مالیاتی اشخاص حقوقی با شما صحبت کنیم و شرایط مربوطه را برای شما بیان کنیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

آیا معافیت های مالیاتی شامل همه می شود؟

پاسخ به سوال فوق، قطعا خیر است. در واقع باید در نظر داشته باشید که با معافیت های مالیاتی، درآمد دولت کاهش پیدا می کند و در صورتی که شرکت ها و یا افراد قصد داشته باشند که از مالیات معاف شوند، باید شرایط خاصی داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با موارد مربوط به معافیت های مالیاتی را برای شما بیان کنیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

معافیت های مالیاتی
معافیت های مالیاتی

قوانین کلی معافیت های مالیاتی

باید بدانید که مالیات توسط دولت ها به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم اخذ می شود. در واقع در صورتی که شما کالا یا خدماتی را دریافت کنید، برای این کار باید مالیات های مختلفی را بپردازید و باید بدانید که این مالیات های غیر مستقیم شامل معافیت های مالیاتی نمی شود. همچنین باید در نظر داشته باشید که در صورت دریافت مجوزهای معافیت مالیاتی منظور از این معافیت، معافیت از مالیات های مستقیم می شود.

افراد و یا شرکت هایی که در مناطقی کمتر مورد توجه نسبت به سرمایه گذاری اقدام می کنند، می توانند از معافیت های مالیاتی مربوطه استفاده کنند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که این معافیت مالیاتی پس از دریافت پروانه بهره برداری اعمال می شود و شرکت ها نمی توانند تا پیش از این زمان نسبت به دریافت معافیت اقدام کنند. مدت زمان این روش از معافیت های مالیاتی تا ۵ سال می باشد و اشخاص حقیقی و یا حقوقی سرمایه گذار پس از پایان این مدت باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.

در یک قانون دیگر باید در نظر داشته باشید که معافیت های مالیاتی اشخاص حقیقی و یا معافیت های مالیاتی اشخاص حقوقی که در زمینه کارآفرینی توانسته اند موفقیت داشته باشند قابلیت تمدید دارد.

برای مثال یک شرکت یا واحد صنعتی بیشتر از ۵۰ نفر شاغل داشته و هر سال نسبت به افزایش حداقل ۵۰ درصدی تعداد افراد شاغل مستقیم اقدام می کند. در این صورت می تواند برای یک دوره یک ساله دیگر نیز از معافیت های مالیاتی برخوردار باشد.

اشخاص حقیقی و یا حقوقی که می خواهند از مزایای معافیت های مالیاتی استفاده داشته باشند، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در موعد مقرر تسلیم سازمان مربوطه اقدام کنند و این کار باعث می شود تا بتوانند از خدمات معافیت های مالیاتی بیشترین استفاده را داشته باشند.

باید در نظر بگیرید که معافیت های مالیاتی به خصوص در مناطقی که از دید صنعتی و همچنین دید اقتصادی کمتر توسعه پیدا کرده اند بیشتر از سایر مناطق بوده و به نوعی دولت در حال تشویق به سرمایه گذاری در این زمینه می باشد.

 

کاهش میزان مالیات پرداختی

در صورتی که یک شرکت خارجی نسبت به سرمایه گذاری در کشور ایران اقدام کند، می تواند در صورت صادرات بیشتر از ۲۰ درصد از محصولات تولیدی نسبت به دریافت معافیت های مالیاتی اقدام کند. همچنین شرکت های فناوری در صورتی که بیشتر از ۱۲۰ کیلومتر از شهر تهران فاصله داشته باشند، می توانند از نرخ صفر در مالیات استفاده کنند که این مسئله دارای اهمیت بسیار زیادی به خصوص برای سرمایه گذاران می باشد.

شرکت های ایرانگردی و یا جهانگردی نیز می توانند از مشوق های معافیت های مالیاتی استفاده داشته باشند. البته باید در نظر داشته باشیم که این مسئله به چه صورت محاسبه می شود؟ برای مثال در صورتی که یک شرکت نسبت به جذب گردشگر اقدام کند و یا نسبت به اعزام زائر به عراق و عربستان اقدام نماید، می تواند از نرخ مالیاتی برابر صفر درصد استفاده داشته باشد.

همچنین مراکز تحقیقاتی و پژوهشی می توانند از خدمات معافیت های مالیاتی استفاده داشته باشند. در این صورت باید پروپوزال این شرکت ها و واحدهای صنعتی از سوی یک دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید شده باشد و همچنین پیشرفت سالیانه این شرکت ها از سوی دانشگاه مذکور تایید شود.

به طور کلی باید بدانید که معافیت های مالیاتی بیشتر می تواند برای شما مناسب واقع شود و شما می توانید از این خدمات استفاده داشته باشید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید و می خواهید اطلاعات بیشتری را در این خصوص به دست بیاورید می توانید با کارشناسان این حوزه در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

باید در نظر داشته باشید که معافیت های مالیاتی یکی از روش های تشویقی دولت به شمار می رود و شما می توانید از این خدمات بیشترین استفاده را داشته باشید. در ادامه بیشتر در خصوص معافیت های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی اطلاعاتی را به دست بیاورید که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

 

معافیت های مالیاتی اشخاص حقیقی
معافیت های مالیاتی اشخاص حقیقی

معافیت های مالیاتی برای اشخاص حقیقی چه قوانینی دارد؟

اشخاص حقیقی (صاحبان کسب و کارها) می توانند در صورت اثبات برخی از شرایط نسبت به استفاده از خدمات معافیت های مالیاتی اقدام نمایند که در این بخش نسبت به بررسی این موضوع می پردازیم. از مهم ترین روش های معافیت های مالیاتی که برای اشخاص حقیقی در دسترس شما می باشد، می توان به معافیت هایی اشاره نمود که برای کسب و کارهای آسیب دیده از ویروس کرونا اشاره نمود.

در صورتی که یک کسب و کار میزان درصد قابل توجهی از درآمد خود را نسبت به سال قبل از دست داده باشد، معافیت های مالیاتی را شامل می شود. کارشناسان در این حوزه تصمیم گیر خواهند بود و حتما مشاوره در این خصوص می تواند به شما کمک کند.

اما دیگر بخشی که برای این دسته از معافیت ها می تواند برای شما مفید واقع شود. معافیت های مالیاتی است که برای اشخاص حقیقی در صورت راه اندازی کسب و کار در مناطق کمتر برخوردار در نظر گرفته شده است. در این صورت همانطور که گفته شد، یک فرد می تواند از خدمات معافیت مالیاتی استفاده کند و این میزان معافیت حداقل به مدت ۵ سال از زمان راه اندازی کسب و کار ادامه دار خواهد بود. کارآفرینی را می توان از دیگر روش هایی دانست که برای معافیت مالیاتی در دسترس شماست و می توانید از آن استفاده داشته باشید.

راه اندازی کسب و کارهای جدید در حوزه ایرانگردی و جهانگردی نیز از دیگر شیوه هایی است که بسیاری از اشخاص حقیقی برای کاهش میزان مالیات پرداختی و یا صفر شدن درصد میزان مالیات پرداختی از آن استفاده می کنند و این شیوه نیز می تواند بسیار مفید واقع شود.

 مقاله مرتبط: اظهارنامه مالیاتی چیست و چطور تنظیم می شود؟

 

معافیت های مالیاتی اشخاص حقوقی

شرکت های فناوری نیز می توانند با خروج از تهران و یا راه اندازی کسب و کارهای مربوطه در خارج از شهر تهران، از معافیت های مالیاتی که از سوی دولت در نظر گرفته شده است استفاده داشته باشند. در این خصوص لازم نیست که چشم از بازار بسیار پرسود تهران ببندید و می توانید با خارج کردن دفتر مرکزی کسب و کار خود از شهر تهران از این شیوه برای کاهش میزان مالیات پرداختی استفاده داشته باشید.

به طور کلی اشخاص حقیقی از روش های بسیار زیادی می توانند برای به حداقل رساندن میزان مالیات پرداختی خود استفاده داشته باشند و این مسئله دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. با وجود تمامی این توضیحات، ارتباط با کارشناسان در خصوص معافیت های مالیاتی می تواند از بهترین شیوه های پیش روی شما باشد تا از قوانین اعلام شده در این خصوص استفاده داشته باشید.

معافیت های مالیاتی اشخاص حقوقی چطور محاسبه می شود؟

اشخاص حقوقی به ۵ شکل می توانند از معافیت های مالیاتی استفاده داشته باشند که در این خصوص با شما صحبت خواهیم داشت و اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود :

  • تمامی سودهای مربوط به کسور بازنشستگی و یا پس اندازی که کارمندان و کارگران ایرانی در نزد بانک ها دارند و به میزانی برابر با مقررات استخدامی آن ها می باشد، به طور کامل از مالیات معاف می باشد.
  • در صورتی که فردی از بانک ها و یا موسسات مالی مجاز سود و یا جایزه ای دریافت کند، این سود معاف از مالیات حساب می شود.
  • جوایزی که از سوی اوراق قرضه دولتی و یا اسناد خزانه ارائه می شود را می توان از دیگر روش های معافیت های مالیاتی دانست که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است.
  • اوراق شرکت در صورتی که سود و جایزه ای را خاص داشته باشد به صورت کامل از معافیت های مالیاتی برخوردار می باشد.

مالیات و روش های معافیت های مالیاتی برای اشخاص حقوقی بسیار محدود است چرا که افراد به طور شخصی نمی توانند سرمایه گذاری کنند و بیشتر دولت ها در تلاش هستند که این مشوق ها را برای کسانی که در زمینه راه اندازی کسب و کار و یا سرمایه گذاری در حال فعالیت می باشند را ارائه دهند.

یکی از مهم ترین شیوه های کاهش مالیات و معافیت های مالیاتی، تنظیم هوشمندانه اظهارنامه مالیاتی می باشد که در این خصوص در ادامه با شما همراه خواهیم بود و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

 

همه چیز درباره معافیت های مالیاتی
همه چیز درباره معافیت های مالیاتی

معافیت های مالیاتی را از روش های هوشمندانه دنبال کنید

معافیت های مالیاتی یکی از مهم ترین درخواست های صاحبان کسب و کارها به شمار می رود و شما باید در نظر داشته باشید که این معافیت ها تنها در صورتی برای شما اعمال می شود که بدهی مالیاتی نداشته باشید. در این خصوص توصیه می شود که حتما از روش های هوشمندانه ای مانند استفاده از نرم افزارهای حرفه ای اقدام کنید و همچنین باید در نظر داشته باشید که اجرای اصولی و صادقانه اظهارنامه مالیاتی دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد.

از این روی توصیه می شود که حتما از شیوه های معافیت های مالیاتی استفاده داشته باشید که در دسترس شما می باشد و در این صورت می توانید از خدمات ارائه شده بیشترین استفاده را داشته باشید.

در صورتی که سوالی در خصوص استفاده از نرم افزارهای مربوطه داشته باشید و یا می خواهید یک نرم افزار حرفه ای داشته باشید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را در این خصوص بپرسید. در این مقاله سعی کردیم در مورد معافیت های مالیاتی اشخاص حقیقی و معافیت های مالیاتی اشخاص حقوقی مطالبی را برای شما بیان کنیم امیدوارم از خواندن این مقاله رضایت داشته باشید.

مطالب مرتبط
حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

هر اداره یا شرکت یک مسئول به نام حسابدار دارد که تمام صورت های مالی و اقتصادی را ثبت می‌کند. […]

7 دقیقه مطالعه مشاهده
ابلاغیه های مودیان

ابلاغیه های مودیان

در نرم افزار حسابداری مودیان امکان ثبت ابلاغیه های مودیان وجود دارد. مانند تصویر زیر می توایند ابلاغیه های مودیان […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
مودیان مالیاتی

مودیان مالیاتی

مالیات همواره به عنوان یکی از مهم ترین روش های درآمدی دولت به شمار می رود و شاید برای شما […]

8 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *