چالاک سافت
منو موبایل

چالاک سافت

اظهارنامه مالیاتی چیست و چطور تنظیم می شود؟

اظهارنامه مالیاتی شاید یکی از آشناترین نام هایی باشد که بسیاری از کسب و کارهای امروزی با آن سروکار دارند. اما بهتر است بدانیم که اصولا اظهارنامه مالیاتی چیست و برای تنظیم آن باید چه کارهایی را انجام دهیم؟ این سوالات اگر برای شما هم به وجود آمده باشد، این مقاله برای شما مناسب خواهد بود و ما در این مقاله بیشتر در این خصوص توضیحاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

باید بدانید که مالیات یکی از مهم ترین روش های درآمدی از سوی دولت ها به شمار می رود و با استفاده از روش های مختلف، دولت ها سعی بر آن دارند که اخذ مالیات را به صورت عادلانه انجام دهند. اظهارنامه مالیاتی یکی از مهمترین این روش ها به شمار می رود.

نرم افزار مرتبط : نرم افزار مالی و مالیاتی مودیان چالاک

 
اظهارنامه مالیاتی چیست
اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

به گزارشی گفته می شود که بر اساس آن می توانیم عملکرد مالی یک شخص حقیقی یا حقوقی را تعیین کنیم. این شخص در صورتی که موظف به پرداخت مالیات باشد، باید این گزارش را تهیه کرده و تمامی رویدادهای مالی مربوط به کسب و کار یا شخص خود را در آن درج کند. باید در نظر داشت که اظهارنامه مالیاتی باید به صورتی تهیه شود که تمامی رویدادهای مالی بر اساس مستندات قانونی تهیه شده و مورد تایید قرار گیرند.

در این صورت می توانیم انتظار داشته باشیم که اظهارنامه مالیاتی می تواند برای تعیین میزان مالیات پرداختی فرد مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که می خواهید در ایران این اظهارنامه را تکمیل و ارسال کنید، لازم است که از شیوه اینترنتی استفاده کرده و در سایت سازمان مالیاتی کشور اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید.

ثبت اظهارنامه مالیاتی
ثبت اظهارنامه مالیاتی

باید در نظر داشته باشید که تمامی رویدادهای مالی شما که ماحصل خرید و فروش چه در زمینه شرکت شما باشد و چه در زمینه کار آزاد شما باشد، باید به صورت کامل و با مستندات کامل ارائه شود. نباید هیچ تراکنش مالی را جا بیندازیم و یا با اظهارنامه ناصحیح قصد در دور زدن مالیات داشته باشیم چرا که عواقب تمامی این اعمال بر عهده شخصی است که اظهارنامه را ارائه کرده است.

پس صداقت، دقت و شفافیت به همراه مدارک و مستندات از اصول اساسی به شمار می روند که برای ثبت و درج اظهارنامه های مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. با درک سوال اظهارنامه مالیاتی چیست؟ در ادامه با شما همراه خواهیم بود تا بیشتر در خصوص این موضوع اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

شیوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟

برای این که بتوانید اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم کرده و آن را ثبت کنید، باید شماره اقتصادی داشته باشید که این شماره از سوی سایت سازمان امور مالیاتی کشور در اختیار شما قرار داده می شود. در صورتی که می خواهید اظهارنامه جدید را ثبت کنید، باید روی گزینه ای با نام اظهارنامه جدید کلیک کرده و بر این اساس می توانید یک فرم ۲۵ صفحه ای را تهیه کنید که تمامی اطلاعات از طریق نرم افزارهای حسابداری و یا به صورت دستی قابلیت وارد شدن را دارند. شما می توانید در صورتی که سوالی در خصوص پر کردن اظهارنامه مالیاتی جدید خود داشته باشید، در هر بخش بر روی آیکون علامت سوال کلیک کرده و شیوه پر کردن را پیدا کنید.

باید در نظر داشته باشید که پر کردن گزینه هایی که ستاره قرمز رنگ در کنار آن ها ظاهر می شود ضروری بوده و فرد باید به صورت کامل آن ها را وارد کند. مشاهده اظهارنامه مالیاتی که قبلا توسط دیگران پر شده باشد نیز می تواند به شما کمک کند تا بتوانید بهتر اظهارنامه مالیاتی خود را پر کرده و در این زمینه به مشکل برخورد نکنید.

مطالب مرتبط: همه آن چیزی که باید در مورد انواع معافیت های مالیاتی بدانید

 

در صفحه اول یک اظهارنامه مالیاتی شما باید مشخصات و اطلاعاتی که نشان دهنده هویت شما می باشد را تکمیل کنید. سپس و در صفحه دوم این اظهارنامه باید مشخصاتی که در خصوص محل فعالیت شما ارائه می شود را تکمیل کرده و حساب های بانکی مربوط به فعالیت های اقتصادی خود را وارد کنید.

صفحه سوم یک اظهارنامه مالیاتی بخش سوالات مربوط به کسب و کار شما است که باید به صورت کامل تکمیل شود. همچنین در صفحه چهارم می توانید مجوزهای تاسیس و بهره برداری از کسب و کار خود را وارد کنید. در صورتی که هر یک مجوزهای مربوطه را داشته باشید، باید در این صفحه اطلاعات خود را وارد کنید. در صفحه پنجم نیز مشخصات مربوط به مدیرعامل یک کسب و کار و اطلاعات هویتی اعضای هیئت مدیره خود را وارد کنید.

ثبت اظهارنامه مالیاتی
ثبت اظهارنامه مالیاتی

صفحه ششم از لحاظ اهمیت بسیار بالا می باشد و در این صفحه شما باید اطلاعاتی که در خصوص دفاتر رسمی که ثبت شده اند را وارد کرده و جزئیات مربوط به پذیرش بورس سهام شرکت خود را وارد کنید که این اطلاعات در صورتی که گزینه بله را در خصوص بورس زده باشید ضروری می باشد. صفحه هفتم یک اظهارنامه مالیاتی شامل درآمدهایی است که مالیات های آن ها قبلا پرداخت شده است و باید میزان درآمد، میزان سود یا زیان را در این خصوص پر کنید. در صفحه هشتم باید اطلاعات مربوط به درآمدهای معاف از مالیات می باشد.

صفحه نهم جدول هایی را شامل می شود که برای میزان استهلاک زیان سنواتی و معافیت های بخشودگی مالیاتی می باشد. در صفحه دهم اطلاعاتی راجع به توسعه و نوسازی صنعتی باید ارائه شود و این بخش به خصوص برای صنایع و معادن دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. صفحه یازدهم اظهارنامه مالیاتی شامل جدول هایی می شود که مربوط به توافقنامه های مالیاتی کسب و کار شما می باشد و در صفحه دوازدهم نیز شما می توانید موجودی مواد و کالای خود را تکمیل کنید. در صورتی که این ردیف ها را پر کرده باشید می توانید میزان خالص موجودی و موجودی سال قبل خود را نیز وارد سازید.

مطالب مرتبط : مودیان مالیاتی

چطور اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنیم؟

در صفحه سیزده اظهارنامه شما باید اطلاعات مربوط به سرمایه ای که از سوی سهامداران در شرکت شما وجود دارد و همچنین سرمایه شرکا را وارد سازید و همچنین میزان سهم هر شریک در این جداول باید تکمیل شده و در اختیار شما قرار داده شوند. پس از ورود به صفحه چهاردهم باید میزان فروش بر اساس میزان فروش خالص را تکمیل کرده و در صفحه پانزدهم نیز باید اطلاعاتی که مربوط به بهای تمام شده کالاها می باشد را وارد سازید.

صفحه شانزدهم یک اظهارنامه مالیاتی برای شرکت هایی است که کار پیمانکاری انجام می دهند و در این صفحه باید بهای انجام این دسته از خدمات ارائه شده و در کنار آن تعداد کارکنان خود را نیز وارد سازید. صفحه هفدهم یک اظهارنامه مالیاتی درآمد ناخالصی است که ارائه خدمات پیمانکاری برای شرکت شما داشته است و میزان آن بر اساس میزان ارائه خدمات سنجیده می شود. در صفحه هجدهم که برای شرکت های صادراتی مورد استفاده می باشد، شما باید اطلاعات مربوط به فهرست صادرات و ما به ازای دریافتی آن را وارد سازید.

چطور اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنیم؟
چطور اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنیم؟

صفحه بیستم شامل تراز مالی می باشد که برای اظهارنامه مورد استفاده است و همچنین باید در نظر داشته باشید که مبالغ ارائه شده در این خصوص دارای اهمیت بسیار زیادی می باشند. صفحه بیست و یکم برای اطلاعات مربوط به سود و زیان مورد استفاده می باشد و صفحه بیست و دوم نیز اطلاعاتی را شامل می شود که مربوط به گردش حساب و همچنین سود و زیان انباشته وارد می گردد.

صفحه بیست و سوم نیز میزان مالیات مشمول محاسبه می شود و در صفحه بیست و چهارم نیز در زمینه ارائه اطلاعات پرداخت های یک اظهارنامه می باشد. در صفحه آخر نیز باید اطلاعات مربوط به فرد تنظیم کننده اظهارنامه مالیاتی ارائه شود. با توجه به توضیحات ارائه شده در ادامه بیشتر در این خصوص با شما صحبت خواهیم داشت و اطلاعاتی را به صورت تخصصی در اختیار شما قرار می دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود.

مقاله مرتبط : سوابق مالی مودیان

با اظهارنامه مالیاتی بیشتر آشنا شوید

افرادی که باید اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند

چه کسانی موظف به ارائه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی هستند؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد و ما در این قسمت از مقاله بیشتر با شما همراه خواهیم بود تا اطلاعاتی را در این خصوص با شما در میان بگذاریم :

  •  اشخاص حقیقی و حقوقی که در حال انجام فعالیت اقتصادی می باشند.
  • اشخاص (حقیقی و یا حقوقی) که در کشور ایران زندگی می کنند و یا در این کشور یا خارج از آن در حال فعالیت اقتصادی می باشند.
  • اشخاص غیر ایرانی که در حال فعالیت اقتصادی در کشور می باشند.

با توجه به این موضوع باید بدانید که طیف بسیار گسترده ای از تمامی کسانی که در حال فعالیت اقتصادی هستند باید حتما نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنند و این کار باعث می شود تا بتوانند در ادامه فعالیت خود از پشتیبانی های دولتی بهره مند شده و همچنین جریمه های مالیاتی شامل این افراد نمی شود.

آسان ترین شیوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی
آسان ترین شیوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی

سال مالی را چطور تنظیم کنیم؟

در زمینه ارائه اظهارنامه مالیاتی یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد، آن است که سال مالی چطور باید تنظیم شود؟ در صورتی که می خواهید سال مالی و سال مالیاتی شما با هم تطابق داشته باشد، باید در نظر داشته باشید که سال مالی شما باید از ابتدای فروردین هر سال و تا انتهای اسفند ماه باشد.

در صورتی که می خواهید سال مالی خود را به شیوه ای دیگر تنظیم کنید، باید در نظر داشته باشید که سال مالیاتی کشور بر اساس مبداء بیان شده محاسبه می شود و شما باید فعالیت های اقتصادی خود را در سال مالی بیان شده ارائه کنید. در صورتی که سوالی در این خصوص داشته باشید نیز می توانید با کارشناسانی که در این حوزه در حال فعالیت می باشند در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید. اما بهترین روش برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی چیست؟ آیا وارد کردن اطلاعات به صورت دستی کار عاقلانه ای است؟ این سوالی است که در ادامه به آن پاسخ می دهیم.

 

چطور اظهارنامه مالیاتی را تهیه و تنظیم کنیم؟

باید در نظر داشته باشید که در تنظیم اظهارنامه مالیاتی با توجه به دقت و صداقت بیان شده، شاید وارد کردن اطلاعات به صورت دستی کار عاقلانه ای نباشد و در این خصوص بهتر است که از نرم افزارهایی که در این خصوص طراحی شده اند استفاده داشته باشید. در نظر داشته باشید که شاید نرم افزارهای تهیه شده و آماده برای کسب و کار شما گزینه ای مناسب نباشد و باید در نظر داشته باشید که می توانید نسبت به ارائه درخواست جهت دریافت یک نرم افزار متناسب با کسب و کار خود اقدام کنید.

تمامی این کارها باعث می شود تا بتوانید به بهترین وجه ممکن نسبت به تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود اقدام کنید. در نظر داشته باشید که در جهت ثبت این اظهارنامه شما باید حتما به وب سایت اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کرده و بر اساس کد اقتصادی که دریافت کرده اید نسبت به ارائه اظهارنامه خود اقدام کنید که این کار می تواند برای شما مفید واقع شود.

خدمات ارائه شده در خصوص اظهارنامه مالیاتی
خدمات ارائه شده در خصوص اظهارنامه مالیاتی

نتیجه گیری

اظهارنامه مالیاتی را می توان یکی از مهم ترین نیازهای امروز در دنیا دانست که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و به خصوص برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از عدم پر کردن این اظهارنامه باید حتما نسبت به پر کردن آن اقدام کنید. در این مقاله با شما همراه بودیم تا اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم که قطعا می تواند برای شما مفید واقع شود. در نظر داشته باشید که اظهارنامه مالیاتی به خصوص برای کسب و کارهای بزرگ که میزان فعالیت های اقتصادی زیادی دارند و جنبه های اقتصادی مختلفی را پوشش می دهند دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و باید با دقت بسیار زیادی نسبت به پیاده سازی آن اقدام شود.

باید در نظر داشته باشید که دریافت مشاوره در خصوص پر کردن این اظهارنامه ها دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد و همچنین باید در نظر داشته باشید که استفاده از نرم افزارهای حرفه ای که در این خصوص طراحی شده اند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما به شمار می رود.

در صورتی که سوالی در این زمینه داشته باشید نیز می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و اطلاعاتی را در این خصوص دریافت کنید. با توجه به اطلاعات بیان شده، اظهارنامه مالیاتی می تواند یکی از مهم ترین نیازهای شما در خصوص کارهای مربوط به مالیات به شمار رود.

مطالب مرتبط
حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

حسابرسی چیست؟ وظایف حسابرس

هر اداره یا شرکت یک مسئول به نام حسابدار دارد که تمام صورت های مالی و اقتصادی را ثبت می‌کند. […]

7 دقیقه مطالعه مشاهده
ابلاغیه های مودیان

ابلاغیه های مودیان

در نرم افزار حسابداری مودیان امکان ثبت ابلاغیه های مودیان وجود دارد. مانند تصویر زیر می توایند ابلاغیه های مودیان […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
مودیان مالیاتی

مودیان مالیاتی

مالیات همواره به عنوان یکی از مهم ترین روش های درآمدی دولت به شمار می رود و شاید برای شما […]

8 دقیقه مطالعه مشاهده

2 نظر ارسال شده

    • سلام دوست عزیزی برای دفترهای خدماتی که کار اظهارنامه های مالیاتی را به عهده دارند کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *