چالاک سافت
منو موبایل

چالاک سافت

نرخ پرش سایت چیست؟ ۸ راه کاهش نرخ پرش سایت

در این بخش چالاک سافت از کسب و کار اینترنتی درباره نرخ پرش سایت یا Bounce rate بحث می کنیم. نرخ پرش به تعداد کاربرانی که به سایت شما مراجعه می کنند اما بدون دیدن مطالب یا بازدید از صفحات دیگر وب سایت از آن خارج می شوند گفته می شود. به عبارتی دیگر، نرخ پرش سایت یا Bounce Rate میزان ماندگاری افراد در سایت شما را بررسی می کند.

بانس ریت، به صورت عددی بین ۰ تا ۱۰۰ بیان می شود و بالا بودن آن، به معنی وجود مشکل و ایراد در سایت است. اگر نرخ پرش حدود ۱۰-۲۰ درصد باشد نرخ پرش سایت ایده آل است اما اگر این میزان بین ۳۰-۴۰ درصد باشد متوسط است، چنانچه میزان نرخ پرش بیشتر از۵۰ درصد باشد سایت دارای نقص و مشکلات فراوانی است که نیاز به توجه بیشتر و در برخی موارد حتی باید سایت را به طور کامل طراحی کرد.

برای پایین آمدن نرخ پرش، فقط میزان ماندن افراد در سایت نیست، بلکه اگر شما یک سایت با کیفیت داشته باشید که بازدید کننده با ورود به آن بر روی مطالب دیگری نیز کلیک کرد و کنجکاو شد، نشان دهنده‌ی کیفیت سایت شما است، و بر روی میزان نرخ پرش سایت شما تاثیر مثبت خواهد داشت. یکی دیگر از عوامل کاهش نرخ پرش سایت دسترسی آسان به سایت است.

بانس ریت یا نرخ پرش سایت در گوگل آنالیتکز

میزان نرخ پرش سایت توسط گوگل آنالیتیکس محاسبه می‌ شود، و بسیار دقیق است. موارد بسیار زیادی می‌توانند روی نرخ پرش سایت شما تاثیرگذار باشند، هرچه نرخ پرش سایت شما بالا باشد بدین معنی است که سایت شما دارای مشکلات بیشتری است و شما باید بیشتر روی سایت و محتواهای خود کار کنید.

چه عواملی در میزان نرخ پرش سایت تاثیرگذار هستند؟

سرعت بارگذاری سایت

به مدت زمانی که طول می کشد تا یک صفحه از وبسایت به طور کامل بارگذاری شود، سرعت بارگذاری صفحه گفته می شود. عواملی نظیر، هاست، طراحی و بهینه بودن سایت، در سرعت بارگذاری نقش بسزایی دارند، زیرا سرعت سایت برای جذب کاربران و همچنین موتورهای جستجو دارای اهمیت فوق العاده ای است.

محتوای مناسب سایت

اگر سایت شما دارای مطالب و محتوای با کیفیت و مورد پسند کاربر باشد، احتمال اینکه کاربر از صفحات دیگر وب سایت شما دیدن کند بسیار بیشتر می شود، هرچه مدت زمان ماندن کاربر در سایت شما بیشتر باشد نرخ پرش سایت کاهش می یابد.

لینک های داخلی سایت

یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش نرخ پرش سایت می شود استفاده از لینک های داخلی است. اگر شما به طور صحیح از لینک های داخلی در متن استفاده کنید، تمایل کاربر به خواندن مطالب جدید بیشتر می شود که به عنوان نکته ی مثبت در کاهش نرخ پرش محسوب می شود.

طراحی و چیدمان آسان سایت

برای کاهش میزان بانس ریت لازم است هنگام طراحی سایت آن را طوری تنظیم کنید، که اگر کاربر وارد سایت شما شد برای جستجو و یافتن مطلب مورد نظر خود، به مشکل برخورد نکند و مدت زمان بیشتری در سایت شما بماند.

تطبیق کلمات کلیدی با مطالب سایت

تطبیق کلمات کلیدی با محتوای سایت مهم است زیرا کاربران انتظار دارند، محتوای مرتبط با کلماتی که جستجو کرده اند را مشاهده کنند. اگر مطلب مورد نظر با کلمه کلیدی جستجو شده هماهنگی نداشته باشد، کاربر بلافاصله سایت را ترک خواهد کرد.

مطالب مرتبط: نحوه تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

شکل ظاهری وب سایت

گاهی ممکن است با وجود محتوا و مطالب مفید و با کیفیت، کاربران به دلیل شکل ظاهری نامناسب و زننده ی سایت آن را ترک کنند و باعث افزایش نرخ پرش آن شوند.

ریسپانسیو بودن سایت

امروزه با پیشرفت دنیای دیجیتال و افزایش تمایل استفاده از گوشی های هوشمند، کاربران ورود به سایت ها را با استفاده از تلفن همراه انجام می دهند، بنابراین طراحی سایت ریسپانسیو از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا کاربران سایتی را که در انواع صفحه نمایش به خوبی نشان داده نمی شود را به سرعت ترک می کنند.

مطالب مرتبط: چرا طراحی سایت ریسپانسیو برای فروشگاه اینترنتی مهم است؟

تبلیغات

همه ی سایت ها برای تامین هزینه های لازم و درآمدزایی به تبلیغات نیاز دارند، اما باید بدانید که یکی از مهم ترین عوامل خروج کاربر از سایت و افزایش بانس ریت، استفاده زیاد یا نامناسب از تبلیغات است.

تبلیغات پاپ آپ: استفاده از این نوع تبلیغات را اصلا توصیه نمی کنیم زیرا مزاحمت و نارضایتی تعداد زیادی از کاربران را به دنبال دارد. اگر مجبور به استفاده از این نوع تبلیغات هستید حداکثر یک پنجره پاپ آپ برای هر کاربر ورودی باز کنید.

بنر: یکی از پرکاربردترین شکل تبلیغات که تقریباً در تمامی سایتها وجود دارد استفاده از بنر است. بهتر است بنرها را در ستون های کناری سایت یا انتهای مطالب قرار دهید، تا موجب خروج کاربران از سایت نشود.

تبلیغ متنی: این نوع تبلیغ هم مانند بنر ها مورد استفاده قرار می گیرد و بهترین محل استفاده از آن در انتهای مقالات و ستون های کناری سایت است.

ترافیک موبایلی بالا

اگر تعداد افرادی که از سایت شما دیدن می کنند از تلفن همراه برای انجام این کار استفاده کنند باعث افزایش نرخ پرش می شوند.

کاهش نرخ پرش سایت

اگر شما تمامی نکات بالا را در طراحی و پیاده سازی وب یا فروشگاه اینترنتی خود رعایت کنید، مطمئن باشید که میزان ماندگاری کاربر در سایت شما بسیار افزایش خواهد یافت و این نرخ پرش سایت باعث افزایش فروش فروشگاه شما و ثبت شدن برند شما در ذهن مشتری به عنوان یک برند عالی می شود.

مطالب مرتبط
ثبت سفارش در پنل ادمین مجنتو

ثبت سفارش در پنل ادمین مجنتو (magento 2)

خرید از فروشگاه های اینترنتی به این شیوه است که مشتریان کالاهای موردنیاز خود را در سایت فروشگاه سفارش می […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده
سئو مجنتو چیست؟

سئو مجنتو چیست؟ بهترین ماژول های سئو مجنتو 2023

مجنتو یکی از فروشگاه ساز هایی است که برای راه اندازی سایت و فروشگاه های اینترنتی از آن استفاده می […]

11 دقیقه مطالعه مشاهده
مجنتو 2.4.5

مجنتو 2.4.5

نسخه منبع باز مجنتو 2.4.5 در تاریخ 9 آگوست 2023 منتشر شد. اکنون Magento 2.4.5 به صورت عمومی در دسترس […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *