انواع کش در مجنتو

در تنضیمات ادمین, مجنتو ۲ 24 اکتبر 2019

کش ها بخش بسیار مهمی از مجنتو رو شامل میشن چون بدون کش عملا مجنتو به دلیل سرعت کم غیر قابل استفاده هستش. مجنتو به صورت پیش فرض کش خودش رو داره ولی میشه کش های دیگه مثل ردیس و وارنیش یا مم کش و … رو روی اون ست کرد. در این مقاله (انواع کش در مجنتو) سعی می کنیم مهمترین بخش هایی که توسط مجنتو کش میشن و همچنین نحوه فعال و غیر فعال یا خالی کردن کش رو هم آموزش بدیم.

بخش تنظیمات کش در مجنتو

اول بریم سراغ بخش تنضیمات کش و اینکه بررسی کنیم وضعیت هر کش در چه حالتیه. وارد ادمین پنل بشید و از منو اصلی system و سپس روی cache management  کلیک کنید تا وارد بخش کش ها بشید.

خب در اینجا ما انواع کنش ها روی کش میتونیم اجرا کنیم.

  • enable : فعال کردن کش (ها)
  • disable : غیر فعال کردن کش (ها)
  • refresh : نوسازی کش (ها)

برای اجرای هر کنش یک یا چند کش رو تیک میزنیم سپس کنش مورد نظر و انتخاب می کنیم و روی submit  کلیک می کنیم تا کنش مورد نظر اعمال بشه.همچنین برای نمایش وضعیت کش ها به status نگاه می کنیم . هر وقت یک کش باطل شده بود با انتخاب اون کش و اعمال کنش refresh اون رو دوباره سازی می کنیم.

انواع کش های مجنتو

سعی می کنم در زیر لیست مهمترین کش ها که به صورت پیش فرض حدود ۱۴ تا هستن رو بیارم و توضیح بدم هر کدوم واسه کدوم بخش هستش.

کش Configuration

این کش شامل تنضیمات ادمین میشه . بعد از هر تغییری که روی تنضیمات ادمین داده بشه باید این کش خالی بشه.

کش Layouts

این کش برای لایه های xml قرار داده شده . به صورت کلی در بیشتر مواقع ما یک فایل نهایی از xml خواهیم داشت. مثلا ما کلی فایل menu.xml داریم که در نهایت همه فایل ها توسط مجنتو ترکیب میشن و menu.xml  کلی ساخته میشه. این یک کش برای دولوپرهاست. در صورتی که تغییر درفایل های xml داده بشه این کش باید نوسازی بشه (واژه نوسازی رو دارم به جای refresh به کار می برم اگه واژه بهتری سراغ دارید لطفا معرفی کنید).

کش Blocks HTML output

این کش مهمترین کشی هستش که روی مجنتو وجود داره. خروجی بلاک ها رو کش می کنه . اینکه بلاک چی هستش و مجنتو چطوری بلاک بندی می کنه باید چند جلسه اموزش داده بشه و به همین راحتی نیست. فقط دقت کنید اگه سرعت فروشگاه تون خیلی کمه به احتمال زیاد این کش غیر فعاله یا اگه تغییر دادین ولی توی فرانت اون رو نمی بینید بازم به احتمال زیاد با رفرش کردن این  کش مشکل حل میشه.

کش Collections Data

کالکشن ها دسته های از اطلاعات هستن که از دیتابیس استخراج شدن و بیشتر توی orm دیتابیس باهاشون طرف هستیم. این کش اطلاعات خروجی از دیتابیس رو ذخیره میکنه پس میشه گفت کش خیلی مهمی هستش و با فعال بودنش سرعت فروشگاه خیلی بهتر از قبل میشه. در صورتی که به ساختار دیتابیس مجنتو بخصوص eav ی که روش پیاده کردن اشنا باید می تونید بفهمید که این کش چقد تاثییر گزار هستش.

کش Reflection Data

این کش ساختار API های مجنتو رو کش میکنه. توضیحش سخت نیست ولی چون باید واسه توضیح کل سیستم API مجنتو و اینکه interface ها چه نقشی در این ساختار دارن رو باید توضیح بدم اون رو موکول می کنم به بعد (احتمالا توی اموزش های دولوپری این بخش رو کامل توضیح بدم).

کش Database DDL operations

این کش به صورت معمول توسط خود مجنتو رفرش می شه و در مورد ساختار دیتابیس هستش. در صورتی که یکی از تیبل ها رو توسط ماژول تغییر دادین و هنوز دیتا ذخیره نمیشه میتونه مربوط به این قسمت باشه.

کش EAV types and attributes

این کش نوع های مختلف eav و نوع اتربیوت ها رو ذخیره می کنه. انواع eav ها شامل customer , product , address,… میشن attribute type هم نوع اتربیونت ها مثل تکست یا عددی و … مشخص میکنه.

کش Customer Notification

شامل پیام هایی هست که واسه داخل ادمین نمایش داده میشه. این کش جدیدا اضافه شده و هنوز وقت نکردم بررسی کنم ببینم کجاها کاربرد دارد.

کش Page Cache

این کش مثل کش Blocks HTML output عمل می کنه با این تفاوت که فایل های عکس و سی اس اس و جاواسکریپت رو هم کش می کنه. در صورتی که روی فرانت کار می کنید با خالی کردین این کش می تونید نتایج تغییرات رو ببنید.

کش Translations

این کش ترجمه ها رو ذخیره میکنه که خب در صورت تغییر ترجمه هر بخش باید این کش رفرش بشه.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد نصب کش وارنیش در مجنتو را دارید ولی خودتون نمی تونید انجامش بدین اینکار رو به تیم ما بسپارید تا برای شما به بهترین شکل ممکن و به صورت تخصصی برای شما انجام دهند. نصب کش وارنیش در مجنتو

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید