نصب کش وارنیش

انواع کش در مجنتو

کش ها بخش بسیار مهمی از مجنتو را شامل میشوند، چون بدون کش عملا مجنتو به دلیل سرعت کم غیر قابل استفاده هستش. مجنتو به صورت پیش فرض کش خودش را دارد ولی میشه کش های دیگه مثل ردیس، وارنیش یا مم کش و … را روی آن ست کرد. ما در چالاک سافت در این مقاله (انواع کش در مجنتو) سعی می کنیم مهمترین بخش هایی که توسط مجنتو کش میشوند و  همچنین نحوه فعال و غیر فعال یا خالی کردن کش را در این بخش از آموزش مجنتو ۲ به شما یاد بدهیم .

بخش تنظیمات کش در مجنتو

اول بریم سراغ بخش تنظیمات کش و اینکه بررسی کنیم وضعیت هر کش در چه حالتیه. وارد ادمین پنل شوید و از منو اصلی system و سپس روی cache management  کلیک کنید تا وارد بخش کش ها شوید.

 

خب در اینجا ما میتوانیم انواع کنش ها را روی کش اجرا کنیم.

  • enable : فعال کردن کش (ها)
  • disable : غیر فعال کردن کش (ها)
  • refresh : نوسازی کش (ها)

برای اجرای هر کنش یک یا چند کش را تیک میزنیم سپس کنش مورد نظر را انتخاب می کنیم و روی submit  کلیک می کنیم تا کنش مورد نظر اعمال شود.همچنین برای نمایش وضعیت کش ها به status نگاه می کنیم . هر وقت یک کش باطل شده بود با انتخاب آن کش و اعمال کنش refresh آن را دوباره سازی می کنیم.

انواع کش های مجنتو

سعی می کنم در لیست زیر مهمترین کش ها را که به صورت پیش فرض حدود ۱۴ تا هستن را بیارم و توضیح دهم، و این که هر کدام واسه کدام بخش هستش.

کش Configuration

این کش شامل تنضیمات ادمین میشه . بعد از هر تغییری که روی تنضیمات ادمین داده بشه باید این کش خالی بشه.

کش Layouts

این کش برای لایه های xml قرار داده شده . به صورت کلی در بیشتر مواقع ما یک فایل نهایی از xml خواهیم داشت. مثلا ما کلی فایل menu.xml داریم که در نهایت همه فایل ها توسط مجنتو ترکیب می شوند و menu.xml کلی ساخته می شود. این یک کش برای دولوپرهاست. در صورتی که تغییر درفایل های xml داده بشه این کش باید نوسازی بشه (واژه نوسازی را دارم به جای refresh به کار می برم اگه واژه بهتری سراغ دارید لطفا معرفی کنید).

 به شما پیشنهاد می کنم مقاله فعال سازی ssl در مجنتو (magento) – آموزش قدم به قدم  را مشاهده کنید.

کش Blocks HTML output

این کش مهمترین کشی هستش که روی مجنتو وجود دارد. خروجی بلاک ها را کش می کنه . اینکه بلاک چی هستش و مجنتو چطوری بلاک بندی می کنه باید چند جلسه آموزش داده شود، به همین راحتی نیست. فقط دقت کنید اگه سرعت فروشگاه تان خیلی کمه به احتمال زیاد این کش غیر فعاله یا اگه تغییر دادین ولی توی فرانت آن را نمی بینید بازم به احتمال زیاد با رفرش کردن این  کش مشکل حل میشه.

کش Collections Data

کالکشن ها دسته هایی از اطلاعات هستن که از دیتابیس استخراج شدن و بیشتر توی orm دیتابیس باهاشون طرف هستیم. این کش اطلاعات خروجی از دیتابیس را ذخیره میکنه، پس میشه گفت کش خیلی مهمی هستش و با فعال بودنش سرعت فروشگاه، خیلی بهتر از قبل میشه. در صورتی که به ساختار دیتابیس مجنتو بخصوص EAV یی که روش پیاده کردن آشنا باشید، می توانید بفهمید که این کش چقد تاثیر گذار هستش.

کش Reflection Data

این کش ساختار API های مجنتو را کش میکنه. توضیحش سخت نیست ولی چون باید واسه توضیح کل سیستم API مجنتو و اینکه interface ها چه نقشی در این ساختار دارن را باید توضیح بدم ، فعلا کاری باهاش نداریم (احتمالا توی آموزش های دولوپری این بخش راکامل توضیح بدم).

کش Database DDL operations

این کش به صورت معمول توسط خود مجنتو رفرش می شه و در مورد ساختار دیتابیس هستش. در صورتی که یکی از تیبل ها را توسط ماژول تغییر دادین و هنوز دیتا ذخیره نمیشه میتونه مربوط به این قسمت باشه.

کش EAV types and attributes

این کش نوع های مختلف eav و نوع اتربیوت ها را ذخیره می کنه. انواع eav ها شامل customer , product , address,… میشن attribute type هم نوع اتربیونت ها مثل تکست، یا عددی و … مشخص میکنه.

کش Customer Notification

شامل پیام هایی هست که واسه داخل ادمین نمایش داده میشه. این کش جدیدا اضافه شده و هنوز وقت نکردم بررسی کنم ببینم کجاها کاربرد دارد.

کش Page Cache

این کش مثل کش Blocks HTML output عمل می کنه با این تفاوت که فایل های عکس و سی اس اس و جاواسکریپت را هم کش می کنه. در صورتی که روی فرانت کار می کنید با خالی کردین این کش می توانید نتایج تغییرات را ببنید.

کش Translations

این کش ترجمه ها را ذخیره میکنه، که خب در صورت تغییر ترجمه هر بخش، باید این کش رفرش بشه.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد نصب کش وارنیش در مجنتو را دارید ولی خودتان نمی توانید انجامش بدین اینکار را به تیم ما بسپارید تا برای شما به بهترین شکل ممکن و به صورت تخصصی انجام دهیم. نصب کش وارنیش در مجنتو

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره طراحی فروشگاه اینترنتی رایگان

همین الان برای دریافت مشاوره رایگان طراحی فروشگاه اینترنتی با مجنتو با شماره ذیل تماس حاصل نمایید. 28429522-021

فهرست مطالب

نوشته های مرتبط

رفع خطای This site can’t be reached

شاید همه ی شما هنگام ورود به سایت ها و استفاده از مرورگر گوگل کروم با خطای This site can’t be reached روبرو شده باشید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان