آموزش فعال سازی بک اپ در مجنتو

در امنیت مجنتو, تنضیمات ادمین, مجنتو ۲ 24 اکتبر 2019

بک اپ… بک اپ و بازم بک اپ… یک بک اپ مثل یک چتر نجات میتونه شما رو در مواقع حساس نجات بده و بدون هیج اغراقی تا حالا هیچ سی ام اس کاملی ساخته نشده که بک اپ دیتا در اون قرار داده نشده باشه. در صورتی که تازه وارد دنیای دیجیتال (دنیای مجازی) شده باشید شاید درک این نکته براتون یه کمی سخت باشه ولی در اولین اتفاق بدی (مثل حذف اطلاعات یا هک شدن یا …) به بک اپ ایمان می آورید. روی مجنتو هم مثل هر سیستم کامل دیگه ای بک اپ به صورت پیش فرض وجود داره ولی در نصب اولیه غیر فعال هستش. ما در این آموزش سعی می کنیم فعال سازی بک اپ رو آموزش بدیم. البته ما یک قدم جلوتر میریم و روش بهتری رو هم معرفی کنیم پس ما باشید.

نحوه فعال سازی بک اپ در مجنتو 

مرحله ۱ وارد ادمین پنل بشید.

مرحله دوم : از منوی اصلی روی ‍store کلیک کنید و سپس روی configuration کلیک کنید تا بخش تنضیمات مجنتو بشید

فعال سازی بک اپ در مجنتو

فعال سازی بک اپ در مجنتو

مرحله سوم از فعال سازی بک اپ در مجنتو : در این مرحله از ثب advanced گزینه system  رو انتخاب کنید.

سپس روی backup setting کلیک کنید و Enable Backup رو روی yes قرار دهید. با این کار تنظیمات زمان بندی بک اپ هم فعال می شود و می توانید به صورت زمان بندی از اطلاعات بک اپ بگیرید.

شرح گزینه های بک اپ زمان بندی شده

  • Enable Scheduled Backup: فعال شدن بک اپ زمان بندی شده
  • Scheduled Backup Type: تعیین نوع بک اپ. میتونید فقط از دیتابیس یا اطلاعات مدیا(تصاویر و فیلم محصولات …) بک اپ بگیرید.
  • Start Time: رمان شروع. بهترین زمان وقتیه که مشتری روی سایت نباشه مثل ساعت ۳ شب چون پروسه تهیه بک اپ روی فروشگاه هایی با محصولات زیاد گاهی خیلی سنگین میشه و برای چند لحظه احتمالا کند شدن سرور وجود داره. همچنین در نظر بگیرید این زمان وقتی درست ست میشه که زمان سرور شما نیست به درستی تنظیم شده باشه.
  • Frequency: زمان بندی، به صورت روزانه هفتگی و ماهانه
  • Maintenance Mode : در صورتی که این گزینه روی yes قرار بگیره در طول پروسه بک اپ یک پیغام به مشتری ها نمایش داده خواهد شد و از لود سایت جلوگیری میشه

خب این از فعال سازی بک اپ در مجنتو حالا از کجا بک اپ ها رو مشاهده کنیم یا نه دستی خودمون بک اپ بگیریم.

از منوی اصلی روی system کلیک کرده و سپس backup  رو انتخاب می کنیم.

فعال سازی بک اپ

فعال سازی بک اپ

صفحه زیر باز میشه

در این صفحه لیست اخرین بک اپ هایی گرفته رو میتونیم ببینیم.همچنین میتونید از دیتابیس یا مدیا یا از سیستم به صورت دستی بک اپ بگیرید.

فایل های بک اپ داخل پوشه `mg_root/var/backup` قرار می گیره.

خب تا اینجا آموزش فعال سازی بک اپ در مجنتو تموم هستش ولی همیشه حرفه ای ها یک قدم جلوتر میرن و به بک اپ خود مجنتو هم اکتفا نمی کنن. فرض کنید هکر وارد سرور شما شده و همه بک اپ ها را یا حذف کرده یا اون ها رو دستکار کرده تا در صورت برگردوندن بک اپ باز هم اطلاعات خودش روی وبسایت نمایش داده بشه … راه حل چیه؟ می تونید از اسکریپت gdrive  استفاده کنید. این اسکریپت توسط گوگل نوشته شده تا سرور شما رو به گوگل درایو تون وصل کنه و با خیال راحت فایل ها رو به اونجا منتقل کنید. یک مقاله کامل در این مورد نوشته خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    سبد خرید